 |
|
|
MIÉRT JÓ AZ NEKEM, HA PROFI EDZŐTŐL TANULOK LOVAGOLNI? 2010-10-25
Az egyik lovas tanárom mondta egyszer nekem:
"Nincs olyan ösztönös emberi reakció, ami jó lenne a lovagláshoz!"
Ezt először magam sem akartam elhinni, de mikor sorra vettem a saját magamnak, vagy tanítványaimnak a lovak viselkedésére adott ösztönös válaszait, be kellett látnom, hogy ez valóban így van.
Ha a lóval helyesen akarunk bánni, akkor a megfelelő módszert bizony tanulnunk kell!
Ezért elképzelhetetlen, hogy valaki csak a saját tapasztalataiból merítve, egy emberöltő alatt rájöjjön mindenre.
Ha viszont nem sajátítjuk el legalább a lovaglás alapjait helyesen, akkor soha nem fogjuk megismerni azt az érzést, amit adhatott volna.
Minél többet tudok sporttársamról a lóról, mint állat fajról, minél többet tudok arról, hogy
hogyan érdemes őt lovagolni,
hogyan lehet őt motiváltan a feladatok elvégzésére rávenni,
hogyan lehet vele megértetni, hogy mit is várunk el tőle,
hogyan lehet a tanultakat nála végérvényesen rögzíteni,
hogyan lehet a hibáit orvosolni,
annál élvezetesebb és hatékonyabb lesz mindkettőnk számára a közös együttlét.
Mindezt tehát csak tanulás útján lehet elsajátítani!
Ha csak a saját tapasztalatainkra építünk, akkor tudomásul kell vennünk, hogy bizony egy emberöltő nem elég e sok ismeret megtapasztalására. Ki tehetségesebb, ki kevésbé, kinek nagyobb érzéke van a lóhoz, kinek kevesebb. Kinek több ideje van lovagolni, kinek kevesebb. Ezek mind-mind meghatározzák azt, hogy a lovaglásunk alatt mennyi mindenre fogunk majd magunk rájönni.
Ha azonban profi edzőt választunk tanárunknak, akkor időt és fáradtságot spórolhatunk meg, mert a kezdetektől azt, és úgy tanulhatjuk meg, ahogyan azt érdemes!
A "profi edzők" hivatásszerűen lovagolnak, így alkalmuk van
sok lovat
sokféle típusú, és képzettségű lovat
problémás lovakat
rendszeresen nap, mint nap
fedeles lovardában és/vagy megfelelő pályákon
lovagolni.
Az "amatőr" lovasok (=hobby lovasok, vagy amatőr versenyzők) csak a maguk szórakoztatására lovagolják saját lovukat.
Így legtöbbször csak maximum egy-két lovat lovagolnak, ami nem elég ahhoz, hogy a lovakat, mint állatfajt megismerjék, hiszen csak a saját lovuk tulajdonságaival találkoznak.
Általában nem áll rendelkezésükre minden kiegészítő létesítmény (körkarám, lovaspálya, fedeles lovarda, ...stb.) ami megkönnyítené, illetve sok esetben lehetővé tenné a munkájukat.
És mindezek mellett általában a munkájukhoz, vagy iskolájukhoz igazodva, nem lovagolnak napi rendszerességgel.
Tehát az amatőr és a profi megnevezés, nem szinonimája a tehetséges és kevésbé tehetséges lovasnak! Jó esetben azonban a profi lovasedzők olyan lovas emberek, akiknek az átlagosnál kiemelkedőbb tehetsége van a lovakhoz, a lovagláshoz és emellett az átlagosnál nagyobb képzettséggel is rendelkeznek.
Az aki tehát profi edzőtől tanul lovagolni:
kap egy olyan lovasérzést, amely csak keveseknek adatik meg,
megváltoztatja a lóval való viszonyát: lova, amely korábban meg-meg fogta a lovasa kezét (azaz kemény volt a szája) most puhává, átengedővé válik. A lovas kérésére többé már nem azt fogja mondani, hogy „nem akarom!”, vagy muszáj ezt?” , hanem azt fogja kérdezni, hogy „mi a következő feladat?”!
lovát úgy tudja majd lovagolni, hogy az elengedetté váljon és fényévekkel kényelmesebb legyen, mint amilyen előtte volt!
annak a lova többé nem ijed meg már a saját árnyékától is és nem fog elrohanni, kirúgni, vagy bakolni a lovasa alatt!
Hogy a hasonlatoknál maradjak: Többé már nem „négyszögletes” kerekű trabanttal zötykölődik A-tól Z-ig, hanem egy full extrás autóval kocsikázik!
A tapasztalatom az, hogy addig, amíg ki nem próbálják, a legtöbben el sem tudják képzelni a két fajta (a „valamilyen” és a minőségi) lovaglás közötti különbséget.
Aki addig csak a tereplovaglást szerette, a továbbiakban szívesen marad a lovardában, mert elkezdi élvezni, hogy mennyi mindet meg tud a lovának tanítani, mennyi mindet meg tud vele csinálni olyanokat, amikről előtte még álmodni sem mert!
/szerző: Istenes Csilla/
Várunk mindenkit, aki ezt ki szeretné próbálni!
|
|
 |